021-75 248 000 - 2620 4741 - 2620 5882 - 2620 6209 - 2620 4056         نام کاربر: وارد نشده اید   ورود به سیستم                         درخواست عضویت

جاذبه هاي گردشگري استانبول

 

استانبول يکي از بهترين شهرهاي ترکيه از نظر هتل ها،جاذبه گردشگري، فروشگاه ها و رستوران هاست.

استانبول  استانبول


استانبول   
استانبول

چرابايد به استانبول سفر کنيم؟


بدون هيچ شکي مي توان گفت استانبول نيز همچون لندن، نيويورک يا پاريس، يکي از بزرگ ترين شهرهاي دنيا و البته بزرگ ترين شهر ترکيه است. اين شهر در کنار تنگه بسفور که دو قاره اروپا و آسيا را از هم جدا مي کند، قرار دارد و مرکز مالي، فرهنگي و اقتصادي ترکيه است . استانبول تنها شهر بزرگ دنياست که در دو قاره واقع شده است .

بخش قديمي شهر مملو از معماري آسيايي، مناره ها،گنبدها، خيابان هاي سنگفرش شده و خانه هاي چوبي است و در قسمت آسيايي شهر واقع شده است. در جنوب، آب هاي آبي درياي مرمره خودنمايي مي کنند. در شمال، در انحناي شاخ طلايي منطقه اي تفريحي به نام بِي اغلو قرار دارد .

اين شهر بسيار بزرگ است و حدود 15 ميليون نفر جمعيت دارد. بورس سهام فعال اين شهر در نواحي تجاري بِي اغلو شبيه منهتن آمريکاست. از همه مهم تر اينکه استانبول يک شهر تاريخي است و براي نخستين بار توسط يوناني ها در قرن7 پيش از ميلاد مسيح کشف شده است .

استانبول در قرن چهار بعد از ميلاد مسيح، به قسطنطنيه، پايتخت حکومت بيزانس تبديل شد. اما در نهايت در سال 1453 ميلادي اين شهر توسط سلطان محمد دوم فتح شد و نام آن به استانبول تغيير يافت .

از اين حکومت هاي باستاني جاذبه هاي گردشگري تاريخي همچون کليساي بيزانتين تا ساختمان هاي برجا مانده از امپراطوري عثماني ها و عمارت تاپکاپي در بخش قديمي اين شهر باقي مانده اند .

آب و هواي اين شهر نيز همچون ديگر پايتخت هاي اروپايي، در ماه هاي تير تا شهريور گرم و شرجي است و مردم اين شهر بيشتر  به استراحتگاه هاي سواحل مديترانه مي روند. مزيت سفر به استانبول در اين ماه ها اين است که جمعيت کمتري در شهر و وسايل حمل و نقل عمومي خلوت تر هستند. در گرماي تابستان مي توانيد در رستوران هاي روبه روي تنگه بسفور، غذاي دريايي سفارش دهيد يا در باغ ها و باغچه هاي خنک شهر، قليان دود کنيد .

عيب آن نيز اين است که بسياري از کلوب هاي موسيقي اين شهر تعطيل هستند. از اواخر شهريور تا اوايل آبان  نيز هوا آفتابي، صاف و خوب است و مي توان مکان هاي ديدني شهر را پياده گشت و هنوز آن قدر گرم هست که بتوان بيرون غذا خورد، با کشتي يا قايق تفريح کرد يا در درياي مرمره شنا کرد .

در قسمت آسيايي اين شهر نيز جاذبه هاي گردشگري زيبايي وجود دارد. از جمله مي توان به تماشاخانه هاي هنري معاصر، موزائيک هاي زيباي کليساي بيزانتين، بازار قديمي استانبول با فرش هاي ترک يا کاشي هاي فوق العاده زيباي مسجد آبي اشاره کرد. اين قسمت شهر به معناي واقعي جايي است که فرهنگ غرب و شرق به هم مي رسند .


 

چه زماني به استانبول سفر کنيم؟

در تمام طول سال مي توان به استانبول سفر کرد. در اواخر بهار يا اوايل پاييز مي توانيد از روزهاي آفتابي و هواي گرم لذت ببريد. اواسط تابستان، هوا بسيار گرم و شرجي است اما براي بيرون غذا خوردن در رستوران هاي دريايي يا نوشيدن قهوه ترک بسيار مناسب است. از اواخر آذر تا آخر اسفند، بادهاي سردي از سمت درياي سياه مي وزند و مه و گاهي برف سطح شهر را مي پوشاند. اما در عوض، قيمت همه چيز ارزان تر است .


: رسيدن به ترکيه


 

هوايي


پروازهاي ايراني و ترک متعددي در طول هفته به سمت استانبول پرواز مستقيم دارند. طول سفر هوايي بين تهران و استانبول، 3 ساعت است .

حمل و نقل


اين شهر دو فرودگاه بين المللي به نام هاي آتاتورک  و سابيها گوکچين دارد. فرودگاه آتاتورک در داخل شهر و سابيها گوکچين در 20 کيلومتري منطقه آسيايي و45 کيلومتري بخش اروپايي استانبول قرار دارند .

از فرودگاه آتاتورک، در سمت اروپايي شهر با قطار به زيتين بورنو برويد و از آنجا با تراموا به سلطان احمت (به مقصد مسجد آبي و آيا سوفيا) برويد و سپس به سمت شاخ طلايي برويد. در قسمت آسيايي نيز سوار اتوبوس هاي هاواش بشويد و به سمت تکسيم برويد که حدود يک ساعت زمان مي برد .

اين سفر حدود 40 دقيقه تا يک ساعت طول مي کشد. براي رفتن به آکساراي مي توانيد از بيرون فرودگاه، سوار اتوبوس هاواش بشويد که حدود 4 پوند هزينه دارد. هزينه تاکسي در اين شهر گران است .


دريايي


اسکله کشتي هاي کروز در قلب شهر در کاراکوي قرار دارد. از اين اسکله مي توان در عرض 5 دقيقه پياده رفتن به ايستگاه قطار برقي رسيد که در عرض يک دقيقه شما را به قسمت قديمي سلطان آحمت مي رساند. البته در آنجا تاکسي هاي زيادي نيز هستند که مي توان آنها را کرايه کرد .قطار


خط راه آهن استانبول شهرهاي پاريس و استانبول را از طريق وين به هم وصل مي کند .


 

استانبول


گشت و گذار در شهر استانبول

وسايل حمل و نقل عمومي


اگر دوست داريد همه جاهاي مختلف شهر را بگرديد، استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي بهترين گزينه است. بهتر است بخش قديمي سلطان آحمت را پياده گشت بزنيد .

قطارهاي برقي اين شهر از 6 صبح تا نيمه شب فعال هستند و سلطان آحمت را به گالاتا / بي اغلو و لنگرگاه قايق هاي موتوري را به کاباتاش وصل مي کنند .

با اتوبوس نيز به قسمت هاي ديدني شهر همچون موزه کاريه رفت. هزينه اتوبوس نيز همچون هزينه قطار برقي و قطار داخل شهري است .کرايه اتومبيل


مگر در مواقعي که مجبور هستيد، کرايه کردن اتومبيل در استانبول ديوانگي است. زيرا خطر تصادف در اين شهر بالاست و اصولا جاي پارک نيز وجود ندارد . 

 

استانبول

دانستنيهاي پيش ازسفر

قوانين و رسوم محلي


شما بايد هميشه کارت شناسايي همراه خود داشته باشيد به همين دليل، پاسپورتتان را همه جا همراه خود داشته باشيد. هرگز به ترکيه يا موسس آن يعني آتاتورک توهين نکنيد. هنگام بازديد از مکان هاي مذهبي همچون مسجد، لباس هاي مناسب به تن کنيد و از افراد نمازگزار هرگز عکسبرداري نکنيد .