021-75 248 000 - 2620 4741 - 2620 5882 - 2620 6209 - 2620 4056         نام کاربر: وارد نشده اید   ورود به سیستم                         درخواست عضویت

جاذبه هاي گردشگري شهر قونيه


موزه مولانا

در مولانا جلال‌الدين (سلطان العلماء) از طرف سلطان سلجوقي به بهاءالدين ولد در سال 1274 يك باغچه هديه شده و اين تربت در سال 1396 با مناره‌اي از چيني روكشي شده است. اين جا كه به عنوان تربه مولانا جلال‌الدين شناخته شده بود در سال 1938 به عنوان موزه مولانا بازسازي شد. در آن درگاهي كه مولانا در آن مزارش است به عنوان پناهگاه استفاده ميشده است كه اثرهايي مربوط به زمان مولانا، سازهاي موسيقي، نمونه‌هاي خط و قالي به نمايش گذاشته شده است.

  تربت و مسجد شمس تبريزي

در سمت شمالي مسجد شراف‌الدين در داخل پارك شمس قرار گرفته است. اين بنا در 1510 به وسيله امير اسحق گسترده و بازسازي شد. در داخل مسجد تربتي است كه همگان معتقدند اين تربت جايگاه خود شمس تبريز است. شمس تبريزي كه اثر مهمي در افكار مولانا گذاشته است. امروزه تربت ابن‌شيخ بزرگ شمس تبريزي يكي از مراكز اصلي زيارت كنندگان است


  موزه اثرهاي چيني قاره‌اي

مدرسه قاره تاي به عنوان موزه چيني در حال حاضر مورد استفاده قرار ميگيرد. و اين موزه در زمان سلطان سلجوق عزالدين كيكاوس دوم به وسيله اميرجلال الدين قاره تاي در سال 1251 بنا شد و در سال 1955 به عنوان موزه آثار چيني شروع به كار كرد. چيني‌هاي ديواري دوران سلجوقي، چيني هاي سراي قباد آباد، زمان اميرييها و چيني هاي دوران عثماني در اين موزه در معرض نمايش گذاشته شده است. علاوه بر اين ديوارهاي اين مدرسه نيز به صورت چيني ساخته شده است.

  مسجد شرف‌الدين

اين مسجد از طرف شرف‌الدين در سده 12 بنا شده است و در سال 1444 به وسيله قاره مان اوغلي ابراهيم دوم به دست تعمير داده شد. مسجد شرف‌الدين كه با گذشت زمان مخروب شده بود. در سال 1626 از طرف محمد چاوش اوغلي، ممي بك تخريب و دوباره از نو بازسازي شد.


  موزه اينچه مناره

اين مدرسه به نوعي نمايشگر معماري كهن دوران سلجوقيان ميباشد كه به عنوان موزه آثار سنگي و چوب و تخته در معرض نمايش عموم قرار دارد. اين مدرسه در زمان سلطان سلجوق عزالدين كيكاوس دوم به هدف فراگيري علم حديث بين سالهاي 1258 – 1279 به وسيله وزير صاحب آنافخرالدين علي بنا شد. اين مدرسه كه در سال 1956 به حالت موزه در معرض نمايش گذاشته شد و هنوز هم داراي سنگهاي قديمي و با ارزش دوران سلجوقي و عثماني است.


  مسجد علاءالدين

اين مسجد از قديم‌ترين آثار تاريخي دوران سلجوقيان بوده و در روي تپه علاءالدين بنا شده است. در دوره ركن‌الدين مسعود اول سلطان سلجوقي، بنا شروع به ساخته شدن شد و در زمان علاءالدين كيقباد اول به اتمام رسيد (1221).
در محوطه مسجد مزارهاي مسعود يك، قليچ آرسلان، ركن‌الدين سليمان دو، غياث‌الدين كيخسرو، قليچ آرسلان چهار و غياث‌الدين كيخسرو سه قرار دارد.

 


  مسجد عزيزيه

اين مسجد اولين بار در سال 1671 – 1676 به وسيله داماد مصطفي پاشا كه محاسب سلطان محمد چهار بود، ساخته شده است. در سال 1876 در اثر سوختن تصادفي اين مسجد تماماً نابود شد. در سال 1891 دوباره به وسيله سلطان عبدالعزيز از نو بنا ساخته شد


كاخ سلجوقي

اين كاخ در دوران سلطان قليچ آرسلان دو (1156 – 1192) بنا شده و به وسيله سلطان علاءالدين كيقباد گسترش يافت. اسم ديگرش كاخ علاءالدين است. ديوارهاي كاخ به شكل دو طبقه و به وسيله چيني تزيين شده است. از بنا تنها قسمت بر جاي مانده يك طرف ديوار كه اكنون تحت حفاظت ميباشد.


  موزه باستان‌شناسي 

در سال 1962 به معرض زيارت گذاشته شد. اين موزه داراي آثاري از دوران نئولتيك، اول برنز، هيتيت، فريگ، يونان، روم و بيزانس است. همچنين در اين موزه آثار بيرون آمده از تپه علاءالدين، چاتال هويوك، جان حسن، اربابا، قاره هويوك به نمايش گذاشته شده است.


  موزه آنتوگرافي

در اين موزه انواع لباس، كمر و ديگر انواع انتوگراف، سلاح و سكه‌هاي با ارزش در معرض نمايش قرار گرفته است. قسمتي از اين موزه به صورت نمايشگاهي از قالي، قاليچه و گليم مرتب شده است. اين موزه در جاده لارنده واقع شده است.


  موزه قويون اوغلي

اين موزه كه حدوداً 3000 مترمربع وسعت دارد. در طبقه اول تاريخ طبيعت، در ورودي آن مدنيتهاي آناطولي، در قسمت نمايش سكه‌هاي قديمي، گالري صنعتي، در طبقه بالا اثرهاي انتوگرافي، قالي، گليم و كتابهاي دست نوشت ديده ميشود. در اين موزه كتابخانه‌اي به ظرفيت 20000 جلد كتاب در دسترس عموم قرار دارد.